obrazek Josefa Šimka  Nostalgický čundr zpěvník
(Nostalgia rogue songbook)
obrazek
Písničky A - K       |       Písničky L - Ř       |       Písničky S - Ž


Starou budovatelskou častušku z padesátých let Buděm rubať vyštrachal a nazpíval Jarek Nohavica


Buděm rubať 100*

   
1)
||Soudruh Gottwald do Ostravy ||pismo dlouhé ||na||psal,
že prý u nás celý revír ||pětiletku ||zaspal.
||Ja, ja, ja, ||zaspali jsme, ||ale vstaněm ||zase,
||na ostravsku ||buděm rubať, ||jako na Don||base.
2)
Uhla malo pro fabriky, pro socialismus.
To by nas moh chachar Truman přes pazury picnuť
Ja, ja, ja, bylo malo, ale budě zase,
na ostravsku buděm rubať, jako na Donbase.
3)
Absence je u nas velka, aji fluktuace.
Bulači se rozmnožili, něvoni jim prace.
Ja, ja, ja, něvoněla, budě vonět zase,
na ostravsku buděm rubať, jako na Donbase.
4)
Ve straně a v ROHu u nas malo sa starali,
aby všude jako Miska haviře rubali
Ja, ja, ja, naše strana polepšu se zase,
na ostravsku buděm rubať, jako na Donbase.
5)
Svazaci na šachtách enem se podřimovali,
někdy aji zaspivali, ale něrubali.
Ja, ja, ja, něrubali, budu rubať zase,
ta jak slavni komsomolci rubu na Donbase.
6)
Ale včil jak soudruh Gottwald napsal do Ostravy,
do šachty a do rabuňku fukne vjatr zdravy.
Ja, ja, ja, soudruh Gottwald napravil to zase,
na ostravsku buděm rubať, jako na Donbase.
7)
Do předkuv se buděm vozit na malych vozikach.
A v rabuňku budě za nas robiť elektrika.
Ja, ja, ja, elektrika v cele svoji krase,
na ostravsku buděm rubať, jako na Donbase.
8)
Abysme se špendličkami v uhlu něhrabali,
kombajny a nakladače pošle soudruh Stalin.
Ja, ja, ja, revir budě ukol plnit zase,
na ostravsku buděm rubať, jako na Donbase.
9)
Uřady a kancelaře z cele republiky
do šachet nam posilaju nové brigadniky.
Ja, ja, ja, revir budě ukol plnit zase,
na ostravsku buděm rubať, jako na Donbase.
10)
Abysme se po novemu u nás robiť zvykli,
do překopuv, do rabuňku zavedeme cykly.
Ja, ja, ja, revir budě ukol plnit zase,
na ostravsku buděm rubať, jako na Donbase.
11)
Z rabuňku se telefonem brnknem jako páni.
Inženýr či štajger přijdě jak na zavolani.
Ja, ja, ja, tak to budě nerobime špase,
na ostravsku buděm rubať, jako na Donbase.
     

C G F C
G7 C
G C F C
F C G C
Vysvětlivky:


  chachar Truman -               Harry Spencer Truman, prezident USA v letech 1945-1953
  Rabuněk -     rubání, důlní pracoviště
  Štajgr -     nižší řídící pracovník, něco jako mistr na povrchu.
  ROH -     revoluční odborové hnutí, převodová páka strany a vlády. Místo, aby chránila zájmy pracujících, tak organizovala pracovní rekordy a soutěže za účelem splnění a překročení plánu výroby.
  Bulač -    pracovník, který se rozhodl nefárat na odpolední směnu do dolů a šel místo toho na koupaliště, nebo do hospody.


Doněckij ugoľnyj bassejn (Doněcká uhelná pánev), průmyslová oblast SSSR. Průměrná mocnost uhelných slojí 0,7-1,5 metru. Průměrná těžba 193 milionů tun uhlí v roce 1976 -to je 30 procent vytěženého uhlí v SSSR.
Malá československá encyklopedie, Academia 1985

Donbas se jmenovalo staveniště Nové huti Klementa Gottwalda (po sametové revoluci Nová huť, nyní podle nového majitele Mittal Steel). Pamatuji si na tramvaj číslo 9, která měla ceduli Donbas.

Jaroslav Miska, horník z dolu Trojice, Ostrava, zavedl do stěnování svou vlastní metodu a dokázal tím uzavřít v jedné směně celý pracovní cyklus. Tím ušetřil druhou směnu, t.j. 873 hodin ročně a vytěžil navíc 480 tun uhlí.
Text z časopisu Ohníček z 29.září 1951

Dne 1.září 1921 (někde se uvádí 1.srpna 1921), se ve Slezské Ostravě narodil hornický úderník a generální ředitel Sdružení OKD Jaroslav Miska. V dětství zkusil hodně bídy a utrpení. Matka byla těžce nemocná, otec zemřel, když mu bylo pět let. V šestnácti letech začal pracovat na Dole Trojice. Za okupace byl zatčen a odsouzen pro sabotáž. Přes čtyři roky strávil v nacistických věznicích a koncentračních táborech. Konec války jej zastihl v nacistickém táboře smrti v severním Norsku. Po návratu do vlasti začal 16. října 1945 znovu fárat na Trojici.
Jaroslav Miska Úderka Jaroslava Misky, která přijala název Úderka A. Zápotockého, brzy vysoko překračovala normu. V roce 1950 začala pracovat komplexní metodou uzavřených těžebních cyklů — každá směna těžila uhlí a ke konci pracovní doby překládala žlaby, měla svůj uzavřený cyklus. Nová pracovní metoda umožnila zvýšit normu z půldruhé tuny vytěženého uhlí na havíře za směnu na čtyři tuny. Významným dnem v životě Jaroslava Misky byl 14. březen 1951, kdy o svých zkušenostech s prací v cyklech přednášel studentům VŠB. Poprvé v historii školy havíř přednášel budoucím báňským inženýrům.
Nová metoda se záhy začala šířit nejen v rámci OKR, ale i v dalších uhelných revírech. Jaroslav Miska jako inspektor Sdružení OKD pro nové formy práce neúnavně objížděl šachty, pomáhal, vysvětloval. V červenci 1955 byl jmenován ředitelem Dolu Eduard Urx, od jara 1959 byl ředitelem Dolu Julius Fučík. Šlo o šachty, které dlouhodobě neplnily plán. Už po půl roce byly šachty na špici v těžbě. Jako ředitel dolu nebyl líný v noci sfárat dolů a procházet rubání. A v této funkci prosazoval, že je nutno nahradit těžkou fyzickou práci horníků novou technikou. V letech 1961 - 1967 byl generálním ředitelem Sdružení Ostravsko-karvinských dolů. Jeho metody řízení byly velice svérázné, byl však oblíben, neboť se zasadil o zavedení celé řady hornických privilegií a vymožeností jako například o pětidenní pracovní týden a dovoz nedostatkového zboží. V době jeho působení ve funkci generálního ředitele vzrostla těžba uhelnými kombajny na více než dvojnásobek. Tuto funkci zastával až do svého předčasného odchodu do důchodu v roce 1967.
Se jménem Jaroslava Misky je spjata významná část historie nové hornické práce, postupné přecházející od těžké ruční práce k modernizaci revíru. Péči o horníky a rozvoji revíru věnoval všechny síly. Těžká nemoc zastavila jeho úsilí. Ale i v době nemoci se neustále zajímal o „své" havíře a horníci i pracující celého kraje si dodnes připomínají jeho práci, nezkrotný elán a to, že vždy uměl najít cestu k lidem, že byl vždy havířem.
Zemřel v Ostravě 17. března 1975.
Děkuji za text panu Ing Chromíkovi.chromik.wz.cz
Ukázka: http://www.youtube.com/watch?v=hDbeVGu65L4
Ukázka originálu: http://www.youtube.com/watch?v=HK7hchQCzoAD
Děkuji za informace značce hanis52

Text o Jaroslavu Miskovi v Deníku ze dne 6.12.2014:

Na Ostravsku a Karvinsku zavedl v šedesátých letech generální ředitel OKR Jaroslav Miska novou vánoční tradici. Dosáhl uvolnění deviz na nákup zahraničního zboží. Horníci vyfárali a na nádvoří stály stánky s pomeranči, banány, tranzistorovými rádii a magnetofony, s pračkami Philco, brazilskou kávou, italským koňakem, japonskými skládacími deštníky. Zakoupit bylo možné i nedostatkové talíře, hrnečky nebo kýble z plastu. Navíc ti havíři, kteří pracovali i 24. prosince, si mohli zakoupit barevné televizory, silonové košile, šusťáky nebo dokonce džíny. O strojky na krájení nudlí se dokonce poprali. Vznikla tak nová místní tradice, kvůli které se bouřili havíři na Kladensku - u nich nic takového nebylo. Miska dokonce zakoupil pro zaměstnance OKD na Vánoce dva americké filmy: Někdo to rád horké a Sedm statečných. Generální ředitel v roce 1975 zemřel a bylo po tradici.

Boleslav Navrátil, Deník 06.12.2014


Jaromír Nohavica Jaromír Nohavica Jaromír Nohavica Jaromír Nohavica Jaromír Nohavica Jaromír NohavicaJaromír Nohavica Jaromír Nohavica Jaromír Nohavica Jaromír NohavicaJaromír Nohavica Jaromír NohavicaOstrava Ostrava - území bývalé koksovny Karolina Ostrava Ostrava OstravaZárubek Zárubek Zárubek bourání věže dolu Zárubek Zárubek ZárubekDůl Petr Bezruč Koksovna Karolina Koksovna Karolina hornická kolonie Ostravský rynek Ostravský rynekNová radnice a stadion Bazaly Nová huť, nyní Mittal Steel Štítová kolonie pro úředníky Vitkovických železáren Hornická kolonie pro havíře dolu Alexander Jaroslav Miska
Připomínky k textu, akordům, datům prosím, pošlete

Stránka byla upravena programem  AceHTML 5.06.1 Pro
Zdrojový kód byl po dvaceti letech (2021) zkontrolován programem HTMLPad

Valid HTML 4.0 Transitional